Allsvenska försäsongstabellen 2021

Den Allsvenska försäsongen är färdigspelad och om några dagar väntar den Allsvenska premiären.

Segraren av den Allsvenska Försäsongstabellen 2021 (Baserad på utvecklingspoäng) blev därmed Malmö FF på 16 poäng.
På andraplatsen hittar vi IF Elfsborg och trea Örebro SK.

Flest spelade matcher är inte helt oväntat Varberg BoIS som inte kvalificerade sig till Svenska Cupens gruppspel.
Varberg är även de som gjort flest ”vanliga” poäng, 23 st. men de flesta kommer mot lag i lägre divisioner som inte ger lika mycket utvecklingspoäng.

Flest mål(25) och bäst målskillnad(15) har Djurgårens IF. De var även laget som gjorde flest mål under Svenska Cupens gruppspel.
Flest insläppta mål har Örebro SK och IK Sirius(båda 17), lite överraskande hittar vi Malmö på en andraplats här med 16 insläppta mål.

Kalmar FF har enbart gjort 2 mål på sina fem matcher samt Östersund som endast gjort 4 mål på sina sju matcher.

Hammarbys IF har spelats minst antal träningsmatcher(3) mycket tack vare covid samt att de gått vidare i Svenska Cupen.
Även IFK Norrköping ligger under medel med enbart 4 träningsmatcher.


Se längst ner på sidan hur poäng delas ut.

Uppdaterad: 2021-04-05 21:00

Allsvenska försäsongstabellen 2021

LAGSMGFGAG +/-PUP
Malmö FF10211651816
IF Elfsborg9141041314
Örebro SK101317-41413
Djurgårdens IF82510151810
Degerfors IF818117149
AIK81192138
IFK Göteborg71284107
Varberg BoIS1221156236
Halmstads BK91394146
IFK Norrköping4114786
BK Häcken61512395
Mjällby AIF71055144
IK Sirius817170112
Hammarby IF365152
Östersunds FK7414-1042
Kalmar FF528-620

Resultat – Försäsongen 2021

AIK

DatumH/BMotståndareGFGAG +/-PUP
30/1BVasalunds IF02-20-2
7/2HÖrebro SK31233
7/2HÖrebro SK01-101
12/2HIF Elfsborg10133
14/3HBrommapojkarna12-10-2
20/3BIF Elfsborg20233
26/3BÖrebro SK32133
4/4HGIF Sundsvall1101-1
00000
00000
1192138

BK Häcken

DatumH/BMotståndareGFGAG +/-PUP
22/1BIF Elfsborg03-301
29/1BNorrby IF12-10-2
14/2HÖrgryte IS31231
22/2HGAIS41331
27/3HDegerfors IF34-101
3/4HVarberg BoIS41333
00000
00000
00000
00000
1512395

Degerfors IF

DatumH/BMotståndareGFGAG +/-PUP
30/1BÖrebro SK01-101
2/2HÖrebro Syrianska IF60631
9/2BIFK Göteborg22012
13/2HIK Brage1101-1
20/3HNorrby IF20231
23/3BDjurgårdens IF23-101
27/3BBK Häcken43133
2/4HGAIS21131
00000
00000
18117149

Djurgårdens IF

DatumH/BMotståndareGFGAG +/-PUP
30/1BAkropolis IF50531
6/2BIF Brommapojkarna13-20-2
7/2HVasalunds IF02-20-2
13/2HÖrebro SK40433
24/2BIK Sirius62433
20/3HÖstersunds FK30333
23/3HDegerfors IF32133
5/4BIK Brage31231
00000
00000
2510151810

Hammarby IF

DatumH/BMotståndareGFGAG +/-PUP
3/2HAkropolis IF3301-1
7/2HBrage IF21131
11/2HIFK Norrköping11012
00000
00000
00000
00000
00000
00000
00000
65152

Halmstads BK

DatumH/BMotståndareGFGAG +/-PUP
23/1BIFK Värnamo31231
30/1BFalkenbergs FF42231
5/2BIFK Göteborg11012
1/3BTvååkers IF01-10-2
13/2HVarberg BoIS33012
12/3HLandskrona BoIS1101-1
17/3HHelsinborgs IF0001-1
27/3HKalmar FF00012
2/4BIF Elfsborg10133
00000
1394146

IF Elfsborg

DatumH/BMotståndareGFGAG +/-PUP
22/2HBK Häcken30333
5/2HHelsingborgs IF10131
12/2BAIK01-101
16/2BIFK Norrköping33012
13/3HMalmö FF40433
13/3HMalmö FF13-201
20/3HAIK02-201
26/3HÖrgryte IS20231
2/4HHalmstads BK01-101
00000
141041314

IFK Göteborg

DatumH/BMotståndareGFGAG +/-PUP
5/2HHalmstads BK11012
9/2HDegerfors IF22012
13/2BHelsingborgs IF0001-1
13/3BIK Sirius10133
19/3HLandskrona BoIS40431
26/3BMalmö FF12-101
2/4HIFK Värnamo3301-1
00000
00000
00000
1284107

IFK Norrköping

DatumH/BMotståndareGFGAG +/-PUP
11/2BHammarby IF11012
16/2HIF Elfsborg33012
27/3HJ Södra IF50531
4/4BAFC Eskilstuna20231
00000
00000
00000
00000
00000
00000
114786

IK Sirius

DatumH/BMotståndareGFGAG +/-PUP
13/1HGefle IF50531
6/2HAkropolis IF42231
13/2HFlora Tallin11012
16/2BSandvikens IF13-20-2
24/2HDjurgårdens IF26-401
13/3HIFK Göteborg01-101
20/3HGIF Sundsvall0001-1
21/3BIK Brage23-10-2
3/4BVästerås SK21131
00000
17170112

Kalmar FF

DatumH/BMotståndareGFGAG +/-PUP
6/2HMalmö FF22012
10/2HOskarshamn AIK02-20-2
14/2HLandskrona BoIS02-20-2
20/3HMjällby AIF02001
27/3BHalmstad BK00011
00000
00000
00000
00000
00000
28-620

Malmö FF

DatumH/BMotståndareGFGAG +/-PUP
29/1HIFK Malmö2201-1
6/2BKalmar FF22012
12/2HMjällby AIF02-201
16/2HFalkenbergs FF42231
22/2HTrelleborgs FF30331
13/3BIF Elfsborg04-401
13/3BIF Elfsborg31233
21/3HÖrebro SK11012
21/3HÖrebro SK41333
26/3HIFK Göteborg00000
211651816

Mjällby AIF

DatumH/BMotståndareGFGAG +/-PUP
30/1HLandskrona BoIS0001-1
2/2HÖsterlen FF21131
6/2HIFK Värnamo02-20-2
12/2BMalmö FF20233
13/3BHelsingborgs IF2201-1
20/3BKalmar FF20233
27/3HTrelleborgs FF20231
3/4HFalkenbergs FF00000
00000
00000
1055144

Varberg BoIS

DatumH/BMotståndareGFGAG +/-PUP
3/2HTvååkers IF01-10-1
6/2HFalkenbergs FF21131
13/2BHalmstads BK33012
20/2HÖsters IF10131
27/2HÖrgryte IS0001-1
3/3BLunds BK31231
9/3BTorns IF20231
13/3BNorrby IF31231
17/3HJ Södra IF24-20-2
20/3HIFK Värnamo20231
27/3HGAIS20231
3/4BBK Häcken00000
21156236

Örebro SK

DatumH/BMotståndareGFGAG +/-PUP
30/1HDegerfors IF10133
3/2HIK Brage1101-1
7/2BAIK13-201
7/2BAIK10133
13/2BDjurgårdens IF04-401
12/3HFalkenbergs FF31231
21/3BMalmö FF11012
21/3BMalmö FF14-301
26/3HAIK23-101
3/4HAkropolis IF20231
1317-41413

Östersunds FK

DatumH/BMotståndareGFGAG +/-PUP
24/1BFC Rostov01-101
27/1BLokomotiv Moskva13-201
5/2BLokomotiv Moskva04-401
13/2BGefle IF10131
20/3BDjurgårdens IF02001
28/3HGIF Sundsvall12-10-2
4/4HVasalunds IF1101-1
00000
00000
00000
414-1042

Denna sida uppdateras varefter lagen spelar sina träningsmatcher.

Formeln saknar helt vetenskaplig grund så ta den med en nypa salt. Vill ni ha en motivering eller veta mer hur jag tänker hittar ni mig enklast på Twitter – @stener74

Utvecklingspoäng förklarat

Allsvenskt lag som:

Vinner mot bättre motstånd, 5p
Spelar oavgjort mot bättre motstånd, 2p
Förlorar mot bättre motstånd, 1p
– Med bättre motstånd räknas lag som spelar i ligor som är högre rankade än Allsvenskan.

Vinner mot Allsvenskt motstånd, 3p
Spelar oavgjort mot Allsvenskt motstånd, 2p
Förlorar mot Allsvenskt motstånd, 1p
– Behöver ingen förklaring.

Vinner mot sämre motstånd, 1p
Spelar oavgjort mot sämre motstånd, -1p
Förlorar mot sämre motstånd, -2p
– Med sämre motstånd räknas lag som spelar i ligor som är lägre rankade än Allsvenskan.

Sirius match mot CF Flora rankas som Allsvenskt motstånd