Svenska Cupen 20/21 – Målpoängstabellen

Nu lanserar jag Svenska Cupens målpoängstabell som baseras på poäng av antal gjorda/antal insläppta mål under gruppspelet.

Gruppspel i all ära men 8 grupper gör det lite svårt att jämföra lagen mot varandra så därför har jag med all min list tagit fram en tabell där varje gjort mål ger 5 positiva poäng samt varje insläppt mål ger 2 negativa poäng.

För att tabellen ska bli mer levande så favoriseras lag som gör många mål även om de släpper in många bakåt. Det gör tillexempel att Sandviken som förlorade sin match ligger över lag som vann sina matcher men bara gjorde något enstaka mål.

Svenska Cupen 20/20 – Målpoängstabellen

Uppdaterad: 2021-03-01 23:00

LagGPGFGAP+P-T
Djurgårdens IF312160258
Hammarby IF310350644
Örebro SK39345639
AIK38440832
IFK Norrköping37235431
Dalkurd37335629
Degerfors36130228
BK Häcken36130228
IF Elfsborg37435827
Mjällby AIF36230426
Västerås SK35125223
Östersunds FK35125223
Trelleborg FF35225421
IFK Göteborg365301020
Malmö FF35425817
Falkenbergs FF367301416
Sandvikens IF3710352015
IK Sirius34320614
GAIS3331569
Helsingborg3341587
AFC Eskilstuna35925187
Kalmar FF33615123
GIF Sundsvall33615123
Brage312541
Akropolis3261012-2
Landskrona BoIS3261012-2
Halmstad BK316512-7
Oskarshamn AIK3291018-8
Umeå FC3291018-8
Utsiktens3291018-8
Gauthiod319518-13
IF Lödde3111522-17

GP = Matcher spelade, GM = Gjorda mål, IM = Insläppta mål
P+ = Positiva poäng, P- = Negativa poäng
T = Totalt
Varje GM ger 5 positiva poäng
Varje IM Ger 2 negativa poäng

Detta ska så klart ses som underhållning mer än något annat men utifrån den positiva feedback jag fått från Allsvenska Försäsongstabellen 2021 så kände jag att det behövs hittas på något med Svenska Cupen med.

Så ös på med målen nu i de två resterande omgångar så får vi se vilket lag som toppar tillslut. Hammarby ser starka ut med sin 4-1 vinst och leder än så länge tabellen.

Denna artikel uppdateras eftersom. Vi har några matcher som ska spelas i morgon för att omgång 1 ska konstateras komplett.